Tekmovalno programiranje je svojevrsten in v šolah redko učen izziv. Predstavlja odličen uvod v svet računalništva in informatike, ter uči konstruktiven pristop k reševanju različnih problemov.
V šolskem letu 2021/22 pod okvirom projekta NAPOJ (
https://napoj.si/) organiziramo brezplačne priprave na tekmovanja iz programiranja za osnovnošolce tretje triade (7. do 9. razred). Namenjene so tako tistim, ki programirati še ne znajo, kot tudi tistim, ki želijo razširiti svoje sposobnosti.
Priprave bodo potekale enkrat tedensko ob sredah, natančnejšo uro pa bomo določili na prvem srečanju. Priprave bodo potekale preko programa Zoom (
https://zoom.us/), če pa bodo razmere to dopuščale, bomo kakšno predavanje imeli tudi v prostorih Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Na priprave so lepo vabljeni tudi mentorji na šolah, da se bolje seznanijo z vsebino in pričakovanji na tekmovanjih in to znanje prenesejo na svoje učence.
Predavanja potekajo vsako sredo ob 18. uri na spodaj navedeni povezavi, razen med počitnicami in prazniki.
Cilj priprav je, da učenci spoznajo teorijo programiranja in da se ob rednih vajah naučijo strukturiranega programatičnega reševanja problemov. V ta namen bomo med predavanji tudi reševali primere tekmovalnih nalog, učenci pa bodo te in dodatne naloge lahko reševali tudi doma. V okviru priprav bodo tudi organizirana prijateljska tekmovanja, da se učenci spoznajo s formatom tekmovanja; to znanje bodo marca uporabili na dveh državnih tekmovanjih: ACM RTK (
http://tekmovanja.acm.si/rtk/razpis) in tekmovanje iz programiranja ZOTKS (
https://www.zotks.si/programiranje/razpis).
Priprave izvajamo bivši tekmovalci z večletnimi izkušnjami na državnih tekmovanjih:
- Bor Grošelj Simić, UL FMF
- Ella Potisek, UL FMF
- Patrik Žnidaršič, UL FMF
- Matija Likar, II. gimnazija Maribor
- Daniel Blažič, UL FMF
- Nadezhda Komarova, Gimnazija Bežigrad
Ob svetovanju in pomoči
- dr. Jureta Slaka (Google, prej IJS in UL FMF)
- doc. dr. Tomaža Hočevarja (UL FRI)
Potrebščine
Učencem priporočamo, da imajo pri urah s seboj zvezek in pisalo, kamor si lahko pišejo zapiske iz obdelane snovi. Poleg tega naj imajo naložen program Code::Blocks (navodila za inštalacijo se nahajajo na povezavi spodaj), da lahko aktivno sledijo uram in opravljajo domače naloge.